Tygrys z Ameryki- Muiracatiara

By 8 września, 2016 26 października, 2017 Aktualności

Produkty marki GLOBALWOOD® pochodzą z całego świata. Decydując się na deski podłogowe czy tarasowe zwracamy uwagę na ich cechy wytrzymałościowe i wizualne. Warto wtedy zastanowić się również z jakiej rośliny zostały wyprodukowane, skąd ona pochodzi i jaką dodatkową historię nam opowie. Jako element wystroju może nas zabrać w niesamowitą podróż w odległe dla nas regiony świata poczynając od gorących klimatów Ameryki Południowej czy Afryki, poprzez Malezję i Chiny, kończąc na mroźniej Syberii. Chcielibyśmy Państwa serdecznie zaprosić do śledzenia newsletterów gdzie będziemy zamieszczać ciekawe informacje o naszych produktach oraz interesujące opisy roślin, z których powstały i miejsc w których rosną.

 

W pierwszą podróż po świecie śladami egzotycznego drewna zapraszamy w okołorównikowe tereny Ameryki Południowej. To właśnie tam płynie Amazonka, najdłuższa rzeka świata. U jej źródeł, wysoko w Andach, żyją jeszcze koczownicze grupy klanowe, które do tej pory nie miały styczności z naszą cywilizacją. Od wieków tereny te są chętnie odwiedzane i opisywane przez wielu podróżników. Znaczący udział w odkrywaniu Amazonii mają Polscy podróżnicy, np. Piotr Chmielnicki, który jako pierwszy przepłynął Amazonkę kajakiem a także Jacek Pałkiewicz, który poprowadził wyprawę naukową odkrywającą źródła Amazonki. Arkady Fiedler, znany podróżnik i autor wielu książek o tematyce podróżniczej, podczas swoich wędrówek w dorzeczu Amazonki zachwycał się bogactwem tamtejszych kolorowych motyli i roślin.

W tym gorącym i wilgotnym klimacie rosną drzewa z gatunku o łacińskiej nazwie naukowej Astronium Lecointei. Są to duże drzewa liściaste, osiągające wysokość 7- 30 m i do 90 cm średnicy. Porastają wilgotne tereny na wysokościach między 1500 a 9000 m n.p.m. Najlepszy wzrost osiągają na madach, czyli glebach intensywnie zalewanych przez wody rzeczne. Drzewa te zwyczajowo nazywane są Muiracatiarą. Podobnie jak większość drzew tropikalnych, posiadają one bardzo twarde, a zatem trudne w obróbce drewno. Angielska nazwa tego drewna „tigerwood” odwołuje się do charakterystycznych pomarańczowo – brązowych smug przypominających futro tygrysa. Z tego powodu w naszym kraju nazywane jest czasem drewnem tygrysim

Poza szerokim zastosowaniem tego drewna w produkcji podłóg jego charakterystyczne pasy jasno i ciemno brązowe dodają wyjątkowej oryginalności meblom czy instrumentom muzycznym. Produkowane są również z niego zjawiskowe akcesoria kuchenne takie jak: tace, misy czy deski do krojenia. Takie przybory są bardzo trudno dostępne i przy tym dosyć drogie. Na przykład pojemnik do miodu w całości wykonany z drewna „tigerwood” kosztuje w USA prawie 300 dolarów!

Czy wiesz, że: tylko 30% desek z drewna Muiracatiara posiada charakterystyczne pomarańczowo – brązowe smugi. Pozostałe deski mogą być w jednolitym kolorze.

Czy wiesz, że: drewno Muiracatiara pochodzi z drzewa Astronium lecoitei, które jest blisko spokrewnione z mango?

Czy wiesz, że: wilgotne lasy równikowe dorzecza Amazonki są miejscem życia największego motyla świata Thysania agrippina. Rozpiętość jego skrzydeł może osiągać ponad 30 cm.

Facebook

Facebook GLOBALWOOD®